Důležité upozornění: Upozornění: ZMĚNA ORDINAČNÍ DOBY Více info →

Jak motivovat děti k čištění zoubků

Abyste udělali čištění zubů o něco zábavnější, můžete tento „proces“ obohatit různými činnostmi, a nebo ho zpestřit různými pomůckami, na které se budou děti pokaždé těšit.

  • Buďte dítěti vzorem, zkuste vzít dítě do koupelny s sebou a zuby si vyčistěte společně. Děti své rodiče rády napodobují.
  • Můžete dítěti zpívat (např. Když jde malý bobr spát), vyprávět pohádku nebo odříkávat básničku, např.:

Čistím zoubky řízy, řízy,

ať jsou bílé jako břízy.

Vlevo, vpravo a pak vzadu horní a pak spodní řadu.

Ať jsou bílé jako sníh, ať má každý radost z nich.

 

Nanynka se chlubí, že má čtyři zuby.

Jeden zoubek na jablíčko, druhý zoubek na hrušku.

Třetí zoubek na masíčko, čtvrtý na kus tvarůžku.

Zoubky jako krupky rozkoušou i slupky.

Zdroj: http://www.bizy-bee.com/materstvi/jak-primet-dite-k-cisteni-zubu

Rozbijte stereotyp při čištění zoubků a udělejte z této činnosti zajímavou hru, na kterou se dítě bude těšit.

  •  Můžete si povídat o dentální hygieně i mimo koupelnu. Seznamte dítě zajímavým a poutavým způsobem, jak jsou zoubky důležité, k čemu je potřebujeme a jak se o ně správně starat. Naznačte, co se děje, když jsou zoubky zkažené. Zkuste položit dítěti otázku, jestli si umí představit situaci, kdy by zoubky vůbec nemělo – co by všechno nemohlo dělat. K seznámení dítěte s touto problematikou můžete využít náš projekt „Za pokladem se Zoubkovou vílou“.
  • Pěstujte v dítěti kladný vztah k zoubkům. Doma můžete zoubky vyrábět, modelovat, vystřihovat, malovat. Můžete pozorovat otisky zubu na různých potravinách – jablka, mrkev, sýr, žvýkačka. Tímto zdůrazníte důležitost zdravých zubu a dítě si tak uvědomí, že o ty své musí správně pečovat.
  • Pokud máte pevné nervy a dovolíte dítěti při čištění zubů i rošťačit, bude to činnost o to zábavnější. Na webu citovaném výše je uveden další z několika nápadů: napusťte umyvadlo vodou a po důkladném vyčištění může dítko zakončit proces vyplivováním pasty do vody. Zaručeně ho to pobaví.

 

Z dentálních pomůcek, které jsou na trhu, Vám může pomoci:

  •  Přísavka-držák na zubní kartáček – je zajímavým doplňkem a dítko tak bude vždy vědět, kde svůj kartáček najde – vždy na stejném místě u zvířátka, které mu ho hlídá.
  • Kartáček s obrázkem – při výběru dítě nechte, ať si samo vybere kartáček, který se mu bude líbit. Proces rozhodnutí, jestli se mu bude líbit zelený kartáček s drakem nebo růžový s princeznou, je velmi důležitý. Vždy dítěti předkládejte k výběru měkký kartáček. Tvar hlavice a držáku by měl být takový, aby se s ním dobře manipulovalo a dostal se snadno i do zadní části ústní dutiny. Pokud se dítě při čištění stoliček dáví, je vhodné použít jednosvazkový kartáček. V současné době můžete vybírat z nespočtu barev a obrázků (k prohlednutí na recepci).
  • Ústí voda – v ústní hygieně byste měli jít dítěti příkladem. Pokud dítě vidí, že používáte kartáček, zubní pastu a na závěr i ústní vodu, bude Vás chtít napodobit a tyto návyky si ponese s sebou i do dospělosti. Nyní existují ústní vody i pro děti a pocit, že Vaše dítko má „tu svou“ ústní vodu (barevnou, s obrázkem) ho k pravidelnému čištění určitě více přitáhne.
  • Zubní pasta – při výběru zubní pasty pro dítě byste měli dávat pozor na obsah fluoridových jednotek v pastě (více informací na recepci). Opět můžete vybírat z nepřeberného množství typu past, s různými chutěmi. K dostání je i sada – pasta+ústní voda, které jsou pro děti velmi poutavé a motivační, tudíž nevynechají žádnou část své dentální hygieny.
  • Dentální nit – pokud jste společně s dítkem zvládli základní návyky a ovládáte je bez problému, bylo by vhodné do procesu čištění zařadit i použití dentální nitě. Manipulace s dentální nití je ze začátku obtížná. Místo dentální nitě je možno použít i dentální luky. Svým tvarem „luku“ a stylem použití budou pro děti určitě atraktivní. Mějte však na paměti, že nesprávné použití nitě i luku může být nebezpečné, proto je potřeba jejich používání nacvičit se stomatologem.
  • Mezizubní kartáček – tyto kartáčky nejsou určené pouze pro dospělé. Měly by je používat děti zejména s většími mezizubními prostory. Správnou velikost mezizubního kartáčku určuje lékař.
  • Krabička na první zoubky a nebo knížka O Zubní víle může být další věc, která zaujme dítě a vytvoří kladný vztah k dentální hygieně (k prohlednutí na recepci).

Všechny zmíněné výrobky jsou k dispozici na recepci. S jejich správným výběrem Vám ochotně poradíme.

 

Důležité na závěr:

Do věku cca 12let není dítě schopno zvládnout 100% vyčištění svého chrupu, měli byste proto dítěti zoubky důkladně zkontrolovat a dočistit.                        

Autor: Mgr. Jana Židková